Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 439 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Number of VLANs | 256 |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.4 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2+ |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.67 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 234 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Number of VLANs | 4093 |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.5 kg |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 48 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 460 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| 10G support | No |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Number of VLANs | 4093 |
| Throughput | 130.95 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 322.6 mm |
| Weight | 4.52 kg |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Power consumption (max) | 14 W |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 60 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 45 Mpps |
| Throughput | 30 Gbit/s |
| Number of VLANs | 256 |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Power supply included | No |
| Input current | 3.9 A |
| Power source | USB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Width | 212.9 mm |
| Depth | 99.4 mm |
| Height | 33.5 mm |
| Weight | 567 g |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
Incl. VAT: £24.54
Incl. VAT: £25.92