SKU: C9300-24T-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 7.27 kg |
In Stock
Excl. VAT: £2,989.77
Incl. VAT: £3,587.72
Incl. VAT: £3,587.72
SKU: ECS-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 920 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 2150W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 230 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 171.12 Mpps |
| Throughput | 115 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Switching capacity | 920 Gbps |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 102.36 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
In Stock
Excl. VAT: £2,889.02
Incl. VAT: £3,466.83
Incl. VAT: £3,466.83
SKU: C9200L-24T-4X-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 20 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 1.6 - 0.7 A |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
| Package type | Box |
In Stock
Excl. VAT: £2,883.30
Incl. VAT: £3,459.96
Incl. VAT: £3,459.96
SKU: C9200-24P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 370 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 1024 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1024 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 1024 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 12 - 6 A |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 445 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £2,849.60
Incl. VAT: £3,419.51
Incl. VAT: £3,419.51
SKU: IE-3300-8T2S-E
In Stock
Excl. VAT: £2,835.11
Incl. VAT: £3,402.13
Incl. VAT: £3,402.13
SKU: C9200L-48P-4G-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 740 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 1.6 - 0.7 A |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Product colour | Grey |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £2,762.13
Incl. VAT: £3,314.56
Incl. VAT: £3,314.56
SKU: C1300-24XTS
In Stock
Excl. VAT: £2,747.22
Incl. VAT: £3,296.66
Incl. VAT: £3,296.66
SKU: GSM4248PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £2,737.35
Incl. VAT: £3,284.82
Incl. VAT: £3,284.82
SKU: GSM4230UP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £2,700.99
Incl. VAT: £3,241.19
Incl. VAT: £3,241.19
SKU: GSM4352PB-100NES
In Stock
Excl. VAT: £2,635.50
Incl. VAT: £3,162.60
Incl. VAT: £3,162.60
SKU: MS125-48FP-HW
In Stock
Excl. VAT: £2,625.00
Incl. VAT: £3,150.00
Incl. VAT: £3,150.00
SKU: C9200L-48PL-4X-E
In Stock
Excl. VAT: £2,620.70
Incl. VAT: £3,144.83
Incl. VAT: £3,144.83