SKU: C9200L-24T-4X-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 20 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Product colour | Grey |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £2,214.14
Incl. VAT: £2,656.96
Incl. VAT: £2,656.96
SKU: R8Q68A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 76 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 383.8 mm |
| Weight | 6.01 kg |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
In Stock
Excl. VAT: £2,227.27
Incl. VAT: £2,672.72
Incl. VAT: £2,672.72
SKU: C9200L-48PL-4G-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 370 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| 10G support | No |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Rack mounting | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £2,305.91
Incl. VAT: £2,767.09
Incl. VAT: £2,767.09
SKU: C9200L-24P-4G-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 370 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 1.6 - 0.7 A |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £2,416.68
Incl. VAT: £2,900.02
Incl. VAT: £2,900.02
SKU: XSM4324-100NES
In Stock
Excl. VAT: £2,464.93
Incl. VAT: £2,957.91
Incl. VAT: £2,957.91
SKU: GSM4328-100NES
In Stock
Excl. VAT: £2,481.71
Incl. VAT: £2,978.05
Incl. VAT: £2,978.05
SKU: C1300-24XT
In Stock
Excl. VAT: £2,565.47
Incl. VAT: £3,078.56
Incl. VAT: £3,078.56
SKU: MS125-48FP-HW
In Stock
Excl. VAT: £2,625.00
Incl. VAT: £3,150.00
Incl. VAT: £3,150.00
SKU: GSM4352PB-100NES
In Stock
Excl. VAT: £2,635.50
Incl. VAT: £3,162.60
Incl. VAT: £3,162.60
SKU: C9200L-48PL-4X-E
In Stock
Excl. VAT: £2,642.75
Incl. VAT: £3,171.29
Incl. VAT: £3,171.29
SKU: GSM4230UP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £2,700.99
Incl. VAT: £3,241.19
Incl. VAT: £3,241.19
SKU: GSM4248PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £2,737.35
Incl. VAT: £3,284.82
Incl. VAT: £3,284.82