SKU: CRS518-16XS-2XQ-RM
Key Features:
| Brand | MikroTik |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 2 |
| SFP28 ports quantity | 16 |
| Switching capacity | 1200 Gbit/s |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Power consumption (max) | 95 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Power source | AC |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £1,132.95
Incl. VAT: £1,359.54
Incl. VAT: £1,359.54
SKU: USW-Enterprise-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power Consumption | 720W |
| Compliance certificates | CE |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Throughput | 160 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 10:00 AM |
| DC input voltage | 52 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,146.60
Incl. VAT: £1,375.92
Incl. VAT: £1,375.92
SKU: C1300-12XS
In Stock
Excl. VAT: £1,154.48
Incl. VAT: £1,385.37
Incl. VAT: £1,385.37
-4%
-4%
SKU: JL262A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Grey |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 459 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Throughput | 77.4 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 48.6 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 293 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 304.2 mm |
| Weight | 4.46 kg |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,209.58
Excl Sale. VAT: £1,158.50
Incl. VAT: £1,451.49
Incl Sale. VAT: £1,390.20
Excl Sale. VAT: £1,158.50
Incl. VAT: £1,451.49
Incl Sale. VAT: £1,390.20
SKU: C1300-24MGP-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,167.29
Incl. VAT: £1,400.74
Incl. VAT: £1,400.74
SKU: GSM4212UX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,219.37
Incl. VAT: £1,463.24
Incl. VAT: £1,463.24
SKU: C9200L-24P-4G-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 370 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 41.66 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 1.6 - 0.7 A |
| Product colour | Grey |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Product colour | Grey |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
| Package type | Box |
In Stock
Excl. VAT: £1,236.48
Incl. VAT: £1,483.78
Incl. VAT: £1,483.78
SKU: C1300-48P-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,258.85
Incl. VAT: £1,510.61
Incl. VAT: £1,510.61
SKU: USW-Pro-XG-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 720W |
| Ports type | (16) 10GbE PoE++, (8) 2.5GbE PoE++ ports |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Switching Capacity | 460 Gbps |
| Forwarding Rate | 342 Mpps |
| Max. Power Consumption | 870W (Including PoE Output) |
| Supported Voltage Range | 100—240V AC |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Weight | 8 kg (17.6 lb) |
In Stock
Excl. VAT: £1,330.50
Incl. VAT: £1,596.60
Incl. VAT: £1,596.60
SKU: C1300-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,339.91
Incl. VAT: £1,607.89
Incl. VAT: £1,607.89
SKU: R0M68A-4
In Stock
Excl. VAT: £1,364.27
Incl. VAT: £1,637.12
Incl. VAT: £1,637.12
-4%
-4%
SKU: JL675A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 45 W |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 98.6 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.9 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 305 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5 kg |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,431.02
Excl Sale. VAT: £1,373.50
Incl. VAT: £1,717.23
Incl Sale. VAT: £1,648.20
Excl Sale. VAT: £1,373.50
Incl. VAT: £1,717.23
Incl Sale. VAT: £1,648.20