SKU: C1200-24FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £545.69
Incl. VAT: £654.83
Incl. VAT: £654.83
SKU: TL-SG3452XP
In Stock
Excl. VAT: £550.55
Incl. VAT: £660.66
Incl. VAT: £660.66
SKU: MS510TXUP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £553.02
Incl. VAT: £663.63
Incl. VAT: £663.63
SKU: JL808A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 48 |
| Product colour | White |
| Power consumption (max) | 120 W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 131 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 350.5 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
In Stock
Excl. VAT: £569.22
Incl. VAT: £683.06
Incl. VAT: £683.06
SKU: SG3452XP
In Stock
Excl. VAT: £577.18
Incl. VAT: £692.62
Incl. VAT: £692.62
SKU: USW-Pro-Max-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 400 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Throughput | 56 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £578.90
Incl. VAT: £694.68
Incl. VAT: £694.68
SKU: GS348PP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £579.48
Incl. VAT: £695.38
Incl. VAT: £695.38
SKU: C1300-16P-4X
In Stock
Excl. VAT: £590.10
Incl. VAT: £708.12
Incl. VAT: £708.12
SKU: USW-Enterprise-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Power consumption (max) | 550 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 124 Gbit/s |
| Forwarding rate | 92.25 Mpps |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 11.5 - 52 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 95 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.11 kg |
In Stock
Excl. VAT: £595.46
Incl. VAT: £714.55
Incl. VAT: £714.55
SKU: CBS220-48P-4G-UK
In Stock
Excl. VAT: £604.20
Incl. VAT: £725.04
Incl. VAT: £725.04
SKU: C1300-24T-4X
In Stock
Excl. VAT: £613.42
Incl. VAT: £736.11
Incl. VAT: £736.11
SKU: C1200-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £621.16
Incl. VAT: £745.39
Incl. VAT: £745.39
