SKU: C1200-24P-4X
In Stock
Excl. VAT: £333.90
Incl. VAT: £400.67
Incl. VAT: £400.67
-25%
-25%
SKU: R8N89A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| Throughput | 23.8 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.3 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 139 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 254 mm |
| Depth | 255 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
In Stock
Excl. VAT: £450.43
Excl Sale. VAT: £338.50
Incl. VAT: £540.51
Incl Sale. VAT: £406.20
Excl Sale. VAT: £338.50
Incl. VAT: £540.51
Incl Sale. VAT: £406.20
SKU: SG3218XP-M2
In Stock
Excl. VAT: £340.42
Incl. VAT: £408.50
Incl. VAT: £408.50
SKU: USW-Pro-Max-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 50 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Switch type | Managed |
| Reset button | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £342.00
Incl. VAT: £410.40
Incl. VAT: £410.40
SKU: JL684B
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 490 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.4 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | No |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 264.7 mm |
| Weight | 3.73 kg |
| Form factor | 1U |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £347.43
Incl. VAT: £416.92
Incl. VAT: £416.92
SKU: CRS317-1G-16S+RM
In Stock
Excl. VAT: £349.38
Incl. VAT: £419.25
Incl. VAT: £419.25
SKU: USW-Enterprise-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Power Consumption Max | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 248 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £349.72
Incl. VAT: £419.66
Incl. VAT: £419.66
SKU: SG3210XHP-M2
In Stock
Excl. VAT: £352.62
Incl. VAT: £423.15
Incl. VAT: £423.15
SKU: TP-SW8GAT/BT/24-SFP
In Stock
Excl. VAT: £354.47
Incl. VAT: £425.36
Incl. VAT: £425.36
SKU: TL-SG3428XMP
In Stock
Excl. VAT: £356.73
Incl. VAT: £428.07
Incl. VAT: £428.07
SKU: CRS328-24P-4S+RM
In Stock
Excl. VAT: £366.58
Incl. VAT: £439.89
Incl. VAT: £439.89
SKU: C1200-16P-2G
In Stock
Excl. VAT: £366.58
Incl. VAT: £439.89
Incl. VAT: £439.89