SKU: C1300-24T-4G
In Stock
Excl. VAT: £446.45
Incl. VAT: £535.74
Incl. VAT: £535.74
SKU: GSM4210PD-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £439.77
Incl. VAT: £527.73
Incl. VAT: £527.73
SKU: USW-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 195 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Throughput | 52 Gbit/s |
| Authentication type | RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Stainless steel |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.52 kg |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £436.50
Incl. VAT: £523.80
Incl. VAT: £523.80
SKU: SG3452P
In Stock
Excl. VAT: £432.01
Incl. VAT: £518.41
Incl. VAT: £518.41
SKU: CRS326-24S+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £425.70
Incl. VAT: £510.84
Incl. VAT: £510.84
SKU: C1200-24P-4G
In Stock
Excl. VAT: £419.47
Incl. VAT: £503.36
Incl. VAT: £503.36
SKU: MS510TXM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £418.66
Incl. VAT: £502.39
Incl. VAT: £502.39
SKU: CRS354-48G-4S+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £416.69
Incl. VAT: £500.03
Incl. VAT: £500.03
SKU: C1200-48T-4G
In Stock
Excl. VAT: £415.17
Incl. VAT: £498.20
Incl. VAT: £498.20
SKU: XGS2220-30HP-GB0101F
In Stock
Excl. VAT: £413.86
Incl. VAT: £496.64
Incl. VAT: £496.64
SKU: TL-SG3452P
In Stock
Excl. VAT: £413.42
Incl. VAT: £496.11
Incl. VAT: £496.11
SKU: TL-SG3428XF
In Stock
Excl. VAT: £410.90
Incl. VAT: £493.08
Incl. VAT: £493.08