SKU: GSM4248P-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,875.30
Incl. VAT: £2,250.36
Incl. VAT: £2,250.36
SKU: GSM4248PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £2,737.35
Incl. VAT: £3,284.82
Incl. VAT: £3,284.82
SKU: XS508TM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £738.99
Incl. VAT: £886.79
Incl. VAT: £886.79
SKU: XS516TM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,440.60
Incl. VAT: £1,728.72
Incl. VAT: £1,728.72
SKU: IE-3105-18T2C-E
Get Instant Price
SKU: MS130-8P-I-HW
Get Instant Price
SKU: GS110TP-3
Get Instant Price
SKU: GSM4328PA-100NES
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 833.2 W |
| Ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Copper ethernet cabling technology | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Number of multicast groups filtered | 4000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| Latency (10 Gbps) | 2.74 µs |
| Number of static routes | 64 |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 357 Mpps |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Noise level | 39.8 dB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Noise level | 39.8 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SSH |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Number of multicast groups filtered | 4000 |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Power consumption (max) | 833.2 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 577 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 480 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Heat dissipation | 196988 BTU/h |
| Weight | 5.09 kg |
Get Instant Price