SKU: USW-PRO-MAX-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 100 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Switch type | Managed |
| Reset button | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 32 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Switching capacity | 224 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 166.656 Mpps |
| Throughput | 112 Gbit/s |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Cables included | Power |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Cables included | Power |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
In Stock
Excl. VAT: £494.46
Incl. VAT: £593.35
Incl. VAT: £593.35
SKU: USW-Pro-Max-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 50 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Switch type | Managed |
| Reset button | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Switching capacity | 112 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £342.00
Incl. VAT: £410.40
Incl. VAT: £410.40
SKU: USW-FLEX-MINI-UK
In Stock
Excl. VAT: £26.51
Incl. VAT: £31.81
Incl. VAT: £31.81
SKU: TP-SW8GAT/BT/24-SFP
In Stock
Excl. VAT: £354.47
Incl. VAT: £425.36
Incl. VAT: £425.36
SKU: GS752TPP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £646.49
Incl. VAT: £775.79
Incl. VAT: £775.79
SKU: XS516TM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,440.60
Incl. VAT: £1,728.72
Incl. VAT: £1,728.72
SKU: XS508TM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £734.56
Incl. VAT: £881.47
Incl. VAT: £881.47
SKU: GSM4230P-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £901.00
Incl. VAT: £1,081.20
Incl. VAT: £1,081.20
SKU: MS108TUP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £300.17
Incl. VAT: £360.21
Incl. VAT: £360.21
SKU: MS324TXUP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,113.64
Incl. VAT: £1,336.37
Incl. VAT: £1,336.37
SKU: CRS310-1G-5S-4S+OUT
In Stock
Excl. VAT: £191.21
Incl. VAT: £229.45
Incl. VAT: £229.45