SKU: USW-Industrial
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 10 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 430 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Product colour | Black |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Certification | ETSI300-019-1.4, FCC, IC |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Certification | ETSI300-019-1.4, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Form Factor | Compact desktop, wall |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 254 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 3.85 kg |
Get Instant Price
SKU: GS810EMX-100UKS
Get Instant Price
SKU: GS110TP-3
Get Instant Price
SKU: J9836A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Grey |
| Power consumption (max) | 881W |
| Form Factor | 1U |
| Switching optical modules type | 40 Gigabit Ethernet |
| Transfer Speed | 1Gbps |
| Processor frequency Processor frequency | 625 MHz |
| IO Ports | 48 RJ-45 , 4 SFP+ |
| Power | 1x 1050W 80 Plus Silver (740W for PoE+) |
| NIC Ports | SFP+, RJ-45 |
| Model: | J9836A |
| Network Ports | RJ-45, SFP+ |
Get Instant Price
SKU: C9500-32QC-E
Get Instant Price
SKU: C9500-32QC-A
Get Instant Price
SKU: C9500-12Q-A
Get Instant Price
SKU: C9500-24Q-E
Get Instant Price
SKU: C9500-24Q-A
Get Instant Price
SKU: C9500-40X-E
Get Instant Price
SKU: C9500-12Q-E
Get Instant Price
SKU: C9500-24X-E
Get Instant Price