SKU: CRS109-8G-1S-2HnD-IN
Get Instant Price
SKU: USW-ENTERPRISE-48-POE-UK
Get Instant Price
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24-UK
Get Instant Price
SKU: USW-FLEX-MINI-EU
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | White |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power supply included | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 107.2 mm |
| Depth | 70.2 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 150 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Cables included | USB Type-C |
Get Instant Price
SKU: UISP-S-PRO-EU
Get Instant Price
SKU: US-8-60W-5
Get Instant Price
SKU: XMG1915-18EP-GB0101F
Get Instant Price
SKU: XMG1930-30-ZZ0101F-D/B
Get Instant Price
SKU: JL256A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Grey |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 459 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Throughput | 112 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, Telnet, RMON1, FTP |
| Routing protocols | RIPng, VRRP |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 293 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 304.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 4.49 kg |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
Get Instant Price
SKU: JL664A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Power consumption | 64 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3bt |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| MLD entries | 4000 |
| IPv6 multicast entries | 8000 |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| IGMP entries | 8000 |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Throughput | 334 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 448 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Number of multicast groups filtered | 8000 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP entries | 8000 |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Number of multicast groups filtered | 8000 |
| Multicast support | Yes |
| MLD entries | 4000 |
| IPv6 multicast entries | 8000 |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv3 |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | EN 60950-1:2006; +A11:2009 +A1:2010; +A12:2011 + A2:2013 UL 60950-1 2nd Ed CAN/CSA-C22.2; No. 60950-1-07 IEC 60950-1:2005 EN 55022:2010, A; EN 55032:2012, A; EN 55024:2010; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 FCC 15 A ICES-003 A VCCI A; CISPR 22 A; CISPR 32 A; CISPR 24:2010 |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 28.6 dB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power consumption (max) | 64 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3040 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.43 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 28.6 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Certification | EN 60950-1:2006; +A11:2009 +A1:2010; +A12:2011 + A2:2013 UL 60950-1 2nd Ed CAN/CSA-C22.2; No. 60950-1-07 IEC 60950-1:2005 EN 55022:2010, A; EN 55032:2012, A; EN 55024:2010; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 FCC 15 A ICES-003 A VCCI A; CISPR 22 A; CISPR 32 A; CISPR 24:2010 |
| Rack mount kit | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
SKU: J9773A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption (max) | 247 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 512 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Half duplex | Yes |
| Throughput | 41.6 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 7.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 512 |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Wall mountable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Heat dissipation | 135 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 512 |
| Width | 443 mm |
| Depth | 330.2 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 3.95 kg |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 128 MB |
Get Instant Price
SKU: C1000-24T-4G-L
Get Instant Price