SKU: DBS-2000-10MP/E
Get Instant Price
SKU: DBS-2000-28
Get Instant Price
SKU: R8Q67A
Get Instant Price
SKU: R8Q69A
Get Instant Price
SKU: JH326A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption (max) | 670 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Throughput | 190.5 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 5 µs |
| Latency (10 Gbps) | 3 µs |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 216 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 1440 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 439.9 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
SKU: JG933A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Noise level | 50.7 dB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Product colour | Black |
| Noise level | 50.7 dB |
| Rack mounting | Yes |
| SFP module slots quantity | 24 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Throughput | 96 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 5 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.5 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16384 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 440 mm |
| Depth | 360 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Weight | 8 kg |
Get Instant Price
SKU: JL255A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 445 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3 |
| Routing protocols | RIPng, VRRP |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power consumption (max) | 445 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 258 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 304.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
Get Instant Price