SKU: XSM4324-100NES
In Stock
Excl. VAT: £2,464.93
Incl. VAT: £2,957.91
Incl. VAT: £2,957.91
SKU: XS512EM-100EUS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JL693A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 12 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 170 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 10000 |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Throughput | 41.7 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 2.9 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 139 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 68.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
SKU: C9200CX-12T-2X2G-A
Get Instant Price
SKU: C9200CX-12T-2X2G-E
Get Instant Price
SKU: C9300X-12Y-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Switches |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | Yes |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 715 W |
| Width | 445 mm |
| Depth | 409 mm |
| Height | 43.9 mm |
Get Instant Price
SKU: C1-WS3850-12XS-S
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12XS-E
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12XS-S
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12S-E
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12S-S
Get Instant Price