SKU: B68RHEA#ABU
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 512 GB |
| Screen size | 14 Inches |
| Processor | Ryzen AI 7 |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook G1a |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Tilt, swivel, pivot |
| Graphics card | AMD Radeon Graphics |
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | 2.8K |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 880M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98991E+11 |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98991E+11 |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 74.5 Wh |
| Width | 312.2 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Height (front) | 9.2 mm |
| Height (rear) | 1.31 cm |
| Weight | 1.49 kg |
Get Instant Price