SKU: MB3000FCZGK
In Stock
Excl. VAT: £176.30
Incl. VAT: £211.56
Incl. VAT: £211.56
SKU: 698695-002
In Stock
Excl. VAT: £176.30
Incl. VAT: £211.56
Incl. VAT: £211.56
SKU: 873036-001
In Stock
Excl. VAT: £171.77
Incl. VAT: £206.13
Incl. VAT: £206.13
SKU: ST1000VN008
In Stock
Excl. VAT: £171.14
Incl. VAT: £205.37
Incl. VAT: £205.37
SKU: 759546-001
In Stock
Excl. VAT: £169.85
Incl. VAT: £203.82
Incl. VAT: £203.82
New NOB
New NOB
SKU: ST5000LM000
Key Features:
| Brand | Seagate |
| Type | Internal Hard Drives |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 5 TB |
| Bytes per sector | 4096 |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 5.6 ms |
| Bytes per sector | 4096 |
| HDD number of heads | 10 |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 5 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Power consumption (read) | 1.9 W |
| Power consumption (idle) | 1.1 W |
| Start-up current | 1.2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 0.7 G |
| Operating shock | 300 G |
| Non-operating vibration | 3.52 G |
| Non-operating shock | 650 G |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA III |
| Storage drive adapter included | No |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 190 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.3 mm |
| Storage drive adapter included | No |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |
In Stock
Excl. VAT: £164.50
Incl. VAT: £197.40
Incl. VAT: £197.40
SKU: 658102-001
In Stock
Excl. VAT: £164.48
Incl. VAT: £197.37
Incl. VAT: £197.37
SKU: WD20PURZ-SS
In Stock
Excl. VAT: £164.26
Incl. VAT: £197.11
Incl. VAT: £197.11
SKU: 787646-001
In Stock
Excl. VAT: £162.33
Incl. VAT: £194.79
Incl. VAT: £194.79
SKU: EH0300FBQDD
In Stock
Excl. VAT: £162.33
Incl. VAT: £194.79
Incl. VAT: £194.79