SKU: CPE210
In Stock
Excl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £41.40
SKU: CPE510
In Stock
Excl. VAT: £45.48
Incl. VAT: £54.58
Incl. VAT: £54.58
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
SKU: EAP265 HD
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: TL-WA1201
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: UAP-XG
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| power consumption | 31W |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 940 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Output voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 228 mm |
| Depth | 228 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 50 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £370.15
Incl. VAT: £444.19
Incl. VAT: £444.19
SKU: UAP-AC-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 17 W |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 48.1 mm |
| Weight | 700 g |
In Stock
Excl. VAT: £233.83
Incl. VAT: £280.60
Incl. VAT: £280.60
SKU: U6-Enterprise
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| LED indicators | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Weight | 960 g |
| Height | 48.1 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £218.11
Incl. VAT: £261.73
Incl. VAT: £261.73
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £61.79
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £74.15
New NOB
New NOB
SKU: NSM2
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 5.5W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Antenna gain level (max) | 11.2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 294 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £67.50 Ex VAT
SKU: UAP-AC-Lite
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 6.5W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Number of SSID supported | 8 |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (max) | 6.5W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 700 g |
| Height | 48.1 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Get Instant Price