SKU: MR46-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 18 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 12 V |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Width | 306 mm |
| Depth | 128.4 mm |
| Weight | 800 g |
| Height | 44.3 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
Get Instant Price
SKU: C9105AXI-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g.3af |
| Power plug type | Type C |
| Product colour | Grey |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Country of origin | Mexico |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1488 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1488 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Grey |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Weight | 329.5 g |
| Height | 30 mm |
| Package width | 220.7 mm |
| Package depth | 239.8 mm |
| Package height | 69.8 mm |
| Package weight | 907.03 g |
| Package width | 220.7 mm |
| Package depth | 239.8 mm |
| Package height | 69.8 mm |
| Package weight | 907.03 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
Get Instant Price
SKU: C9124AXI-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Wireless Access point |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5380 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Operating system installed | Cisco IOS |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 259 mm |
| Depth | 233 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Height | 81 mm |
Get Instant Price
SKU: AIR-AP3802I-E-K9
Get Instant Price
SKU: WS-C2960X-48TD-L/WS
Get Instant Price
SKU: AIR-LAP1242G-E-K9/WS
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-Lite
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 6.5W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Number of SSID supported | 8 |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (max) | 6.5W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 700 g |
| Height | 48.1 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-Lite-5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| AC input voltage | 24 V |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Power consumption (max) | 6.5 W |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| Maximum indoor range | 122 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 6.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Weight | 170 g |
| Height | 31.4 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
DescriptionScalable Enterprise Wi-Fi Management
UniFi® is the revolutionary Wi-Fi system that combines enterprise performance, unlimited scalability, and a central management controller. UniFi 802.11AC Dual‑Radio Access Points (APs) have a refined industrial design and can be easily installed using the included mounting hardware.
Easily accessible through any standard web browser, the UniFi Controller software is a powerful software engine ideal for high-density client deployments requiring low latency and high uptime performance.
Use the UniFi Controller software to quickly configure and administer an enterprise Wi-Fi network – no special training required. RF map and performance features, real-time status, automatic UAP device detection, and advanced security options are all seamlessly integrated. |
-10 - 70 °C |
Get Instant Price
SKU: UWB-XG
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Power Consumption | 31W |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | No |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of WLAN connections (max) | 1500 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Security algorithms | AES, WEP, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 57 V |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Reset button | Yes |
| Number of WLAN connections (max) | 1500 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 471.1 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Height | 94.3 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Get Instant Price
SKU: UAP-NANOHD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Number of users | 200 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 1733 Mbit/s |
| Number of SSID supported | 8 |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | SSID broadcast on/off |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 32.6 mm |
| PoE adapter included | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Get Instant Price