SKU: LtAP-2HnD&FG621-EA
In Stock
Excl. VAT: £156.90
Incl. VAT: £188.28
Incl. VAT: £188.28
SKU: RBWAPGR-5HACD2HND&R11E-LTE
In Stock
Excl. VAT: £168.50
Incl. VAT: £202.20
Incl. VAT: £202.20
SKU: RBWAPGR-5HACD2HND&R11E-LTE6
In Stock
Excl. VAT: £168.80
Incl. VAT: £202.56
Incl. VAT: £202.56
SKU: S1T23A
In Stock
Excl. VAT: £172.37
Incl. VAT: £206.84
Incl. VAT: £206.84
SKU: CBW240AC-E
In Stock
Excl. VAT: £182.32
Incl. VAT: £218.78
Incl. VAT: £218.78
SKU: R9B33A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Form Factor | Wall / ceiling mountable |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power Consumption | 18 W |
| Product Description | HPE Networking Instant On AP25 (EU) - radio access point - Wi-Fi 6, Bluetooth - cloud-managed |
| Form Factor | Wall / ceiling mountable - indoor |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth LE, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (5 GHz): 4.8 Gbps Maximum data rate (2.4 GHz): 574 Mbps Aggregate bandwidth: 5.3 Gbps |
| Included Accessories | Wall/ceiling rail mounting clip |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power | 12 V |
| Weight | 1.18 kg |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Line Coding Format | 1024 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth LE, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Spread Spectrum Method | OFDMA |
| Network / Transport Protocol | PPPoE |
| Cloud-Managed | Yes |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (5 GHz): 4.8 Gbps Maximum data rate (2.4 GHz): 574 Mbps Aggregate bandwidth: 5.3 Gbps |
| Status Indicators | Status, reset |
| Features | Wall mountable, static IP mode, Trusted Platform Module (TPM), reset button, Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC), MU-MIMO technology, 4x4:4 streams, 4x4:4 MU-MIMO technology, 2-factor authentication, security slot (Kensington security lock compatible), Bluetooth (BLE) clients support, Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA), Target Wait Time (TWT), Smart Mesh technology, 160MHz bandwidth support, BSS Coloring, Target Wake Time (TWT), multi-site management |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Included Accessories | Wall/ceiling rail mounting clip |
| MTBF | 76 years |
| Compliant Standards | EN 60601-1-2, EN 60601-1-1 |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
In Stock
Excl. VAT: £184.90
Incl. VAT: £221.88
Incl. VAT: £221.88
SKU: AFI-G-UK
In Stock
Excl. VAT: £185.50
Incl. VAT: £222.60
Incl. VAT: £222.60
SKU: LtAP-2HnD&FG621-EA&LR8
In Stock
Excl. VAT: £186.00
Incl. VAT: £223.20
Incl. VAT: £223.20
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
SKU: U7-PRO-MAX
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5.7 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 5765 Mbit/s |
| Spatial streams | 8 |
| Security algorithms | PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Yes |
| Width | 206 mm |
| Depth | 206 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 46 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £205.90
Incl. VAT: £247.08
Incl. VAT: £247.08
SKU: CUBEG-5AC60AYPAIR
In Stock
Excl. VAT: £216.08
Incl. VAT: £259.29
Incl. VAT: £259.29
SKU: U6-Enterprise
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| LED indicators | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Weight | 960 g |
| Height | 48.1 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £218.11
Incl. VAT: £261.73
Incl. VAT: £261.73