SKU: EAP773
In Stock
Excl. VAT: £151.69
Incl. VAT: £182.03
Incl. VAT: £182.03
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: TL-WA1201
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-M
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Power plug type | Desk/Wall |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| Number of users | 250 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Number of users | 250 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum data transfer rate | 1167 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Number of SSID supported | 4 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (typical) | 8.5 W |
| Power supply | 24 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 46 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 152 g |
| Height | 353 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £95.50
Incl. VAT: £114.60
Incl. VAT: £114.60
SKU: AFi-R
Key Features:
| Brand | AmpliFi |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | white |
| Dimensions | 99.5 x 97.8 x 99.6 mm (3.9 x 3.9 x 3.9") |
| Weight | 410 g (14.5 oz) |
| Networking Interface | WiFi |
| (1) GbE RJ45 WAN | |
| (4) GbE RJ45 LAN | |
| Max. Power Consumption | 11W |
| ESD/EMP Protection | ± 24kV Air/Contact |
| Max. TX Power | 26 dBm |
| Radios | 2 |
| MIMO Chains | 6 |
| Speed | 1750 Mbps |
| Antennas | (1) Dual-Band Antenna, Tri-Polarity |
| Display | 40.6 mm (1.6") Diagonal, 240 x 240, 212 ppi, G+F Touch, Full Color |
| Buttons | Reset |
| Operating Temperature | -10 to 55° C (14 to 131° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | FCC, CE, IC |
| WiFi Standards | 802.11ac |
| Power Save | Supported |
| Wireless Security | WPA2-PSK AES/TKIP |
In Stock
Excl. VAT: £98.50
Incl. VAT: £118.20
Incl. VAT: £118.20
SKU: AFI-P-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | Silver, White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Transmitting power | 26 dBmW |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 1750 Mbit/s |
| Security algorithms | TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Product colour | Silver, White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 26 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
In Stock
Excl. VAT: £117.80
Incl. VAT: £141.36
Incl. VAT: £141.36
SKU: E7-Campus
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 7 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 44 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 11500 Mbit/s |
| 2.4 GHz | No |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 11500 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Access point management | Wi-Fi schedule |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | No |
| 5 GHz | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 11500 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 8600 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 11500 Mbit/s |
| Spatial streams | 12 |
| Coverage area | 465 m² |
| Wireless meshing | Yes |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 30 dBmW |
| Maximum Tx power (6 GHz) | 30 dBmW |
| Security algorithms | PPSK |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| DC voltage range | 42.5 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Pole, Wall |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Antenna direction type | Directional |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Width | 474.1 mm |
| Depth | 42.2 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £669.50
Incl. VAT: £803.40
Incl. VAT: £803.40
SKU: AFI-G-UK
In Stock
Excl. VAT: £185.50
Incl. VAT: £222.60
Incl. VAT: £222.60
New NOB
New NOB
SKU: NSM2
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 5.5W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Antenna gain level (max) | 11.2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 294 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £67.50 Ex VAT
SKU: NSM5-Kit
In Stock
Excl. VAT: £125.44
Incl. VAT: £150.53
Incl. VAT: £150.53
SKU: U6-IW-5S
In Stock
Excl. VAT: £702.48
Incl. VAT: £842.98
Incl. VAT: £842.98
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £61.79
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £74.15
