SKU: U7-Pro-Wall
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 6 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 5764 Mbit/s |
| Spatial streams | 6 |
| Security algorithms | PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Yes |
| Width | 103 mm |
| Depth | 150 mm |
| Weight | 580 g |
| Height | 36 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £152.50
Incl. VAT: £183.00
Incl. VAT: £183.00
SKU: U7-PRO-MAX
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5.7 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 5765 Mbit/s |
| Spatial streams | 8 |
| Security algorithms | PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Yes |
| Width | 206 mm |
| Depth | 206 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 46 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £205.90
Incl. VAT: £247.08
Incl. VAT: £247.08
SKU: AFi-R
Key Features:
| Brand | AmpliFi |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | white |
| Dimensions | 99.5 x 97.8 x 99.6 mm (3.9 x 3.9 x 3.9") |
| Weight | 410 g (14.5 oz) |
| Networking Interface | WiFi |
| (1) GbE RJ45 WAN | |
| (4) GbE RJ45 LAN | |
| Max. Power Consumption | 11W |
| ESD/EMP Protection | ± 24kV Air/Contact |
| Max. TX Power | 26 dBm |
| Radios | 2 |
| MIMO Chains | 6 |
| Speed | 1750 Mbps |
| Antennas | (1) Dual-Band Antenna, Tri-Polarity |
| Display | 40.6 mm (1.6") Diagonal, 240 x 240, 212 ppi, G+F Touch, Full Color |
| Buttons | Reset |
| Operating Temperature | -10 to 55° C (14 to 131° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | FCC, CE, IC |
| WiFi Standards | 802.11ac |
| Power Save | Supported |
| Wireless Security | WPA2-PSK AES/TKIP |
In Stock
Excl. VAT: £98.50
Incl. VAT: £118.20
Incl. VAT: £118.20
New NOB
New NOB
SKU: NWA90AXPRO-EU0102F
Key Features:
| Brand | Zyxel |
| Type | Wireless access point |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP, WEP, WPA, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3 |
| MAC address filtering | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 0.083333333 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.3 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Placement | Ceiling |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Firmware upgradeable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 140 mm |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 352 g |
| Height | 37.5 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 668 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 668 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £107.72 Ex VAT
SKU: U6-IW-5S
In Stock
Excl. VAT: £702.48
Incl. VAT: £842.98
Incl. VAT: £842.98
SKU: NSM5-Kit
In Stock
Excl. VAT: £125.44
Incl. VAT: £150.53
Incl. VAT: £150.53
SKU: HC220
In Stock
Excl. VAT: £32.48
Incl. VAT: £38.97
Incl. VAT: £38.97
SKU: CUBEG-5AC60AYPAIR
In Stock
Excl. VAT: £216.08
Incl. VAT: £259.29
Incl. VAT: £259.29
SKU: RBWAPGR-5HACD2HND&R11E-LTE6
In Stock
Excl. VAT: £168.80
Incl. VAT: £202.56
Incl. VAT: £202.56
SKU: RBWAPGR-5HACD2HND&R11E-LTE
In Stock
Excl. VAT: £168.50
Incl. VAT: £202.20
Incl. VAT: £202.20
SKU: RBWAPG-60AD
In Stock
Excl. VAT: £96.60
Incl. VAT: £115.92
Incl. VAT: £115.92
SKU: LtAP-2HnD&FG621-EA&LR8
In Stock
Excl. VAT: £186.00
Incl. VAT: £223.20
Incl. VAT: £223.20