SKU: MR46E-HW
Get Instant Price
SKU: MR36H-HW
Get Instant Price
SKU: CBW150AX-E-UK
Get Instant Price
SKU: C9117AXI-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Country of origin | China |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 (excludes 5.6 - 5.64) |
| Web-based management | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Certification | IEC 60950-1 EN 60950-1 AS/NZS 60950.1 UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 (excludes 5.6 - 5.64) |
| Channels quantity | 29 channels |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz |
| Certification | IEC 60950-1 EN 60950-1 AS/NZS 60950.1 UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 (excludes 5.6 - 5.64) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Data unit aggregation | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Security algorithms | AES, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, WPA, WPA2 |
| Web-based management | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Certification | IEC 60950-1 EN 60950-1 AS/NZS 60950.1 UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Data unit aggregation | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 49.3 mm |
| Package width | 244.6 mm |
| Package depth | 263.7 mm |
| Package height | 90.4 mm |
| Package weight | 639.46 g |
| Package width | 244.6 mm |
| Package depth | 263.7 mm |
| Package height | 90.4 mm |
| Package weight | 639.46 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
Get Instant Price
SKU: AIR-CT2504-50-K9
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Wireless Controller |
| Form Factor | Desktop |
| Access points | 50 licenses include |
| Max Access Points | 75 licenses max |
| Max Client Support | 1000 |
| Ports | 4 x 10/100/1000 ports |
| Console ports | 10/100/1000 RJ-45 |
| Max throughput | 1 Gbps |
| Max WLANs | 16 |
| Max VLANs | 16 |
| Redundant power | No |
| Redundant fans | Built-in fan |
Get Instant Price
SKU: CW9162I-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Wireless Access point |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3900 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 200 mm |
| Depth | 200 mm |
| Weight | 930 g |
| Height | 44.5 mm |
Get Instant Price
SKU: U6-LR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (max) | 18.5W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.35 MHz |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Supported network protocols | 802.11Ax, 802.11Ac, 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11A, 802.3at, 802.1Q |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 48 mm |
| Weight | 800 g |
| Height | 220 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
Excl. VAT: £143.50
Incl. VAT: £172.20
Incl. VAT: £172.20
