SKU: UWB-XG
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Power Consumption | 31W |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | No |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of WLAN connections (max) | 1500 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Security algorithms | AES, WEP, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 57 V |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Reset button | Yes |
| Number of WLAN connections (max) | 1500 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 471.1 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Height | 94.3 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Get Instant Price
SKU: UAP-NANOHD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Number of users | 200 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 1733 Mbit/s |
| Number of SSID supported | 8 |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | SSID broadcast on/off |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 32.6 mm |
| PoE adapter included | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-LR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 6.5 W |
| Maximum indoor range | 183 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Mounting kit | yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| AC input voltage AC input voltage | 24 V |
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-M-PRO-5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 44 V |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 343.2 mm |
| Depth | 181.2 mm |
| Weight | 633 g |
| Height | 60.2 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-M-PRO
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 44 V |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 343.2 mm |
| Depth | 181.2 mm |
| Weight | 633 g |
| Height | 60.2 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-LR-5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| AC input voltage | 24 V |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Power consumption (max) | 6.5 W |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Maximum indoor range | 183 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 183 m |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum indoor range | 183 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 6.5 W |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 175.7 mm |
| Depth | 175.7 mm |
| Weight | 240 g |
| Height | 43.2 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
Get Instant Price
SKU: UAP-AC-IW
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | In-wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Transmitting power | 20 dBmW |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 250 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Maximum indoor range | 100 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Internal RJ-45 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 19 W |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 48 V |
| Placement | In-wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | DFS, CE, FCC, IC |
| Polarization | Single polarization |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 20 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Polarization | Single polarization |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 86.7 mm |
| Depth | 25.8 mm |
| Weight | 200 g |
| Height | 139.7 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Polarization | Single polarization |
Get Instant Price