SKU: WAX610-3
Get Instant Price
SKU: WAX615-3
Get Instant Price
SKU: WAX625-5
Get Instant Price
SKU: WAX630-3
Get Instant Price
SKU: WAX630-5
Get Instant Price
SKU: WAX625-3
Get Instant Price
SKU: WAX610Y-5
Get Instant Price
SKU: WAX630E-5
Get Instant Price
SKU: U6-LR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (max) | 18.5W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.35 MHz |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Supported network protocols | 802.11Ax, 802.11Ac, 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11A, 802.3at, 802.1Q |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 48 mm |
| Weight | 800 g |
| Height | 220 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
Excl. VAT: £143.50
Incl. VAT: £172.20
Incl. VAT: £172.20
SKU: R3V36A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 10 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1487 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | None |
| Maximum data transfer rate | 1487 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1487 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 287 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| USB connector type | Micro-USB B |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Table, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5.6 dBi |
| Antenna direction type | Semi-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Certification | None |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Width | 86 mm |
| Depth | 47 mm |
| Weight | 360 g |
| Height | 150 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
Get Instant Price
SKU: R4H02A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 26.1 W |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5.925 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Channel bandwidth | 2.4 MHz |
| Certification | None |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5.925 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Channel bandwidth | 2.4 MHz |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5.925 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Channel bandwidth | 2.4 MHz |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 26.1 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Certification | None |
| Antenna type | Internal |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Certification | None |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 75 mm |
| PoE adapter included | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | -40.55 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | -40.7 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
Get Instant Price
