Lenovo PSU 900W HIGH EFFICIENCY (00MX916)
SKU:
00MX916
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo PSU 900W HIGH EFFICIENCY (00MX916)” Cancel reply
Description
Lenovo PSU 900W HIGH EFFICIENCY (00MX916)
Lenovo PSU 900W HIGH EFFICIENCY
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 0-761345-11389-2
Key Features:
| Brand | Antec |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| cable management | fully modular |
| ATX version | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| On/off switch | Yes |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 5 - 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 849.6 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 0.125 |
| Hold time | 150 ms |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 12 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX power connector (12+4 pin) | Yes |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Package weight | 4.62 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11748-7
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11759
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11659
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 9TMRF
In Stock
Excl. VAT: £62.10
Incl. VAT: £74.52
Incl. VAT: £74.52
SKU: USP-RPS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Power Supply Units |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Total power | 995 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £314.90
Incl. VAT: £377.88
Incl. VAT: £377.88
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.